Uutiset

26.6.2017Sporttirekisteristä Suomisporttiin - sähköiset palvelut päivittyvätLue lisää »16.5.2017SM-viikko tuo urheiluväen Tampereelle heinäkuussaLue lisää »15.5.2017Yli sata suomalaista taidokaa lähtee MM-tapahtumaan JapaniinLue lisää »2.5.2017Nuorten Suomi-Ruotsi maaottelut käytiin Turussa 29.4.Lue lisää »25.4.2017Infopaketti Japanin MM-tapahtumaan suuntaavilleLue lisää »24.4.2017Nuorten Suomi-Ruotsi maaottelu käydään la 29.4. TurussaLue lisää »

Kamaeblogi

Yhteystiedot

Suomen Taido
Taido Finland
Radiokatu 20
00240 Helsinki
p. +358 50 542 3431
taido@taido.fi
www.taido.fi

Toimistolla sinua palvelee lajipäällikkö Sera Kaukola.


Pikakysely

Miten löysit taidoharrastuksen?

Nuorten Suomi-Ruotsi maaottelut käytiin Turussa 29.4.

02.05.2017

Ensimmäistä kertaa järjestetty nuorten Suomi-Ruotsi maaottelu onnistui odotusten mukaisesti hyvin. Kilpailijoita sisäliikuntakeskus Alfaan oli kokoontunut nelisenkymmentä. Kilpailut olivat pilotti suunnitteilla olevaan lasten ja nuorten kilpailutoiminnan muutoksen, jonka myötä myös cup-kilpailuissa jokaiselle kilpailijalle taataan vähintään kaksi kilpailusuoritusta kussakin lajissa. Kilpailijoilta saadun palautteen mukaan suunta on oikea. Nykyisessä kilpailusysteemissä ottelun häviäjä tippuu pois heti ja kisat saattavat jäädä lyhyeksi. Etenkin kilpailuihin ensimmäistä kertaa osallistuville kisarutiinin saavuttaminen helpottuu, kun suorituksia pääsee tekemään useamman kuin yhden.

Kilpailujen jälkeen Ruotsalaiset esittivät Suomen Taidon edustajille vastavuoroisen kutsun tulla leirille ja kilpailuihin Tukholmaan 2.12.2017. Kutsu otettiin lämpimästi vastaan ja vastavierailun käytännön toteutuksesta tullaan tiedottamaan viimeistään, kun syyskausi starttaa taas elo-syyskuussa.

Suomi-Ruotsi

Tuloksia

Hokei 10-12 years 7.kyu+
1 Anni Virtanen Jigotai / Taidojaos
2 Ossi Kajasviita Järvenpään Taidoseura ry
3 Neo Nylund Stockholms Taidoförening
3 Agnes Engström Stockholms Taidoförening
5-6 Ellen Danielsson Stockholms Taidoförening
5-6 Jade Vehkaoja Sandokai ry
7 Marcus Lönnqvist Stockholms Taidoförening
Hokei 12-14 years F 7.kyu+
1 Ronja Enkovaara Porvoon Taidoseura ry
2 Elina Assiep Asikkalan Taido
3 Jessica Etu-Seppälä Asikkalan Taido
3 Ella Hiltunen Porvoon Taidoseura ry
5-6 Mirva Virtanen Asikkalan Taido
5-6 Isabel Yliharju Porvoon Taidoseura ry
7 Silja Sillanpää Turun Taidoseura
Hokei 12-14 years M 7.kyu+
1 Sami Marttinen Asikkalan Taido
2 Lauri Vilppula Asikkalan Taido
3 Lauri Moilanen Porvoon Taidoseura ry
4 Mikael Forssell Porvoon Taidoseura ry
Hokei 15-17 years 7.kyu+
1 Johannes Rönnberg Uddevalla Taidoförening
2 Rickard Dahl Uddevalla Taidoförening
3 Oliver Waltari Järvenpään Taidoseura ry
3 Riku Yamaguchi Espoon Taido
5-6 Sofie Petterson Stockholms Taidoförening
5-6 Tomi Kajasviita Järvenpään Taidoseura ry
7-8 Nea Puustinen Lahden Sugata ry
7-8 Valtti Hyvärinen Lahden Sugata ry
9-10 Jasmin Lemmetti Järvenpään Taidoseura ry
9-10 Jarkko Matikainen Järvenpään Taidoseura ry
Jissen 12-14 years F 7.kyu+
1 Jessica Etu-Seppälä Asikkalan Taido
2 Silja Sillanpää Turun Taidoseura
3 Ella Hiltunen Porvoon Taidoseura ry
3 Mirva Virtanen Asikkalan Taido
5-6 Ronja Enkovaara Porvoon Taidoseura ry
5-6 Elina Assiep Asikkalan Taido
7-8 Isabel Yliharju Porvoon Taidoseura ry
7-8 Agnes Engström Stockholms Taidoförening
9 Ellen Danielsson Stockholms Taidoförening
Jissen 12-14 years M 7.kyu+
1 Sami Marttinen Asikkalan Taido
2 Lauri Moilanen Porvoon Taidoseura ry
3 Mikael Forssell Porvoon Taidoseura ry
3 Lauri Vilppula Asikkalan Taido
5-6 Axel Holmlund Stockholms Taidoförening
5-6 Neo Nylund Stockholms Taidoförening
7 Simon Godin Stockholms Taidoförening
Jissen 15-17 years F 7.kyu+
1 Jasmin Lemmetti Järvenpään Taidoseura ry
2 Nea Puustinen Lahden Sugata ry
Jissen 15-17 years M 7.kyu+
1 Tomi Kajasviita Järvenpään Taidoseura ry
2 Rickard Dahl Uddevalla Taidoförening
3 Valtti Hyvärinen Lahden Sugata ry
3 Oliver Waltari Järvenpään Taidoseura ry
5-6 Jarkko Matikainen Järvenpään Taidoseura ry
5-6 Riku Yamaguchi Espoon Taido
7-8 Johannes Rönnberg Uddevalla Taidoförening
7-8 Elmeri Takkunen Vantaan Taido ry.
Mini hokei 10-12 years 7.kyu+
1 Katinka Leidi Stockholms Taidoförening
2 Marcus Lönnqvist Stockholms Taidoförening
2 Saga Wehemonen Stockholms Taidoförening
2 Axel Holmlund Stockholms Taidoförening
Mini hokei 7-9 years 7.kyu+
1 Tova Holmlund Stockholms Taidoförening
2 Tuomas Ruonakoski Sandokai ry
2 Sampo Ruonakoski Sandokai ry
2 Matilda Berglin Stockholms Taidoförening
2 Akseli Anoschkin Sandokai ry
O-jissen 10-12 years 7.kyu+
1 Neo Nylund Stockholms Taidoförening
2 Agnes Engström Stockholms Taidoförening
3 Ellen Danielsson Stockholms Taidoförening
3 Axel Holmlund Stockholms Taidoförening
5-6 Marcus Lönnqvist Stockholms Taidoförening
5-6 Katinka Leidi Stockholms Taidoförening
7-8 Indár Holmström Helsingin Taido
7-8 Jade Vehkaoja Sandokai ry
9-10 Simon Godin Stockholms Taidoförening
9-10 Saga Wehemonen Stockholms Taidoförening
O-jissen 7-9 years 7.kyu+
1 Elisabet von Schrowe Lahden Sugata ry
2 Tova Holmlund Stockholms Taidoförening
3 Eveliina Lipponen Sandokai ry
3 Aapo Nevas Espoon Taido
5-6 Matilda Berglin Stockholms Taidoförening
5-6 Tuomas Ruonakoski Sandokai ry
Taido Trick Track 10-12 years 7.kyu+
1 Ossi Kajasviita Järvenpään Taidoseura ry
2 Neo Nylund Stockholms Taidoförening
3 Anni Virtanen Jigotai / Taidojaos
4 Agnes Engström Stockholms Taidoförening
5 Jade Vehkaoja Sandokai ry
6 Katinka Leidi Stockholms Taidoförening
7 Indár Holmström Helsingin Taido
8 Saga Wehemonen Stockholms Taidoförening
9 Marcus Lönnqvist Stockholms Taidoförening
10 Axel Holmlund Stockholms Taidoförening
11 Simon Godin Stockholms Taidoförening
12 Ellen Danielsson Stockholms Taidoförening
Taido Trick Track 7-9 years 7.kyu+
1 Elisabet von Schrowe Lahden Sugata ry
2 Akseli Anoschkin Sandokai ry
3 Eeli Kajasviita Järvenpään Taidoseura ry
4 Matilda Berglin Stockholms Taidoförening
5 Tuomas Ruonakoski Sandokai ry
6 Sampo Ruonakoski Sandokai ry
7 Tova Holmlund Stockholms Taidoförening
8 Aapo Nevas Espoon Taido
9 Eveliina Lipponen Sandokai ry
26.06.2017Sporttirekisteristä Suomisporttiin - sähköiset palvelut päivittyvät
16.05.2017SM-viikko tuo urheiluväen Tampereelle heinäkuussa
15.05.2017Yli sata suomalaista taidokaa lähtee MM-tapahtumaan Japaniin
02.05.2017Nuorten Suomi-Ruotsi maaottelut käytiin Turussa 29.4.
25.04.2017Infopaketti Japanin MM-tapahtumaan suuntaaville
24.04.2017Nuorten Suomi-Ruotsi maaottelu käydään la 29.4. Turussa
22.04.2017Lahdessa kilpailtiin Suomen mestaruuksista neljättäkymmenettä kertaa
10.04.2017Kutsu Japanin MM-kilpailuihin on julkaistu
08.04.2017Junioreiden SM-kilpailujen tulokset, Järvenpää 8.4.2017
03.04.2017Ensimmäiset maajoukkuevalinnat kesän MM-kilpailuihin on tehty

Siirry arkistoon »