Valitse alta

Vuoden seurat

2016                  Tampereen Taido

2015                  Tampereen Taido

2014                  Sandokai

2013                  Asikkalan Taido

2012                  Porvoon Taidoseura

2011                  Sandokai

2010                  Vantaan Taido

2009                  Riihimäen Taido

2008                  Järvenpään Taidoseura

2007                  Oulun Taidoseura

2006                  Yliopiston Taido

2005                  Nummelan Kumakai

2004                  Järvenpään Taidoseura

2003                  Yliopiston Taido

2002                  Järvenpään Taidoseura

2001                  Oulun Taidoseura

2000                  Kuopion Taidoseura

1999                  Yliopiston Taido

1998                  Turun  Taidoseura

1997                  Kuopion Taidoseura

 

Vuoden taidokat

2016                  Katja Anoschkin, Yliopisto

2015                  Jere Anttalainen, Kuopio

2014                  Laura Pellikka, Yliopisto

2013                  Essi Pelttari, Sandokai

2012                  Jere Tuulkari, Tampere

2011                  Antti Korhonen, Kuopio

2010                  Laura Pellikka, Yliopisto

2009                  Minna Karjalainen, Oulu

2008                  Suvi Lindroos, Turku

2007                  Jani Pylväinen, Järvenpää

2006                  Sanna Haapanen, Helsinki

2005                  Tomi Tolsa, Nummela

2004                  Matias Soininen, Asikkala

2003                  Satu Hiltunen, Heinola

2002                  Kirsti Maaniemi, Yliopisto

2001                  Katja Pellikka, Helsinki

2000                  Kimmo Kivistö, Imatra

1999                  Liisa Levä, Helsinki

1998                  Henri Kosonen, Kuopio

1997                  Pauliina Vaittinen, Helsinki

1996                  Henri Kosonen, Kuopio

1995                  Sami Soininen, Jyväskylä

1994                  Vesa Waris, Järvenpää

1993                  Minna Ekholm, Holjutai

1992                  Jyrki Inkinen, Järvenpää

1991                  Mika Jaatinen, Sugata

1990                  Hannu Miinalainen, Sugata

1989                  Jukka Kirsi

1988                  Peter Laitiainen, Sugata

1987                  Riitta Airamo, Sugata

1986                  Ari Viljanen, Sugata

1985                  Riku Torpakko, Heinola

Ansioituneet taidokat

2016

Anne Myyry, Lahden Sugata
Suvi Lindroos, Turun Taidoseura
Venla Ailasmäki, Espoon Taido
Jasser Anoschkin, Yliopiston Taido

2015

Katja Anoschkin, Yliopiston Taido ry
Jessica Puustinen, Lahden Sugata ry
Makenzi Nzau, Espoon Taido ry
Katja Mäkinen, Järvenpään Taidoseura ry
Timo Piiroinen, Sandokai ry
Juha Andersson, Mäntsälän Taido ry     
Miia Lampén, Porvoon Taidoseura ry
Jenni Suolaniemi
Jenni Kyheröinen, Yliopiston Taido ry
Riina Meriläinen, Sandokai ry
Juha Lemmetti, Tampereen Taido ry
Essi Pelttari, Sandokai ry
Mikko Koivula, Lahden Sugata ry
Laura Pellikka, Yliopiston Taido ry
Pasi Heininen, Asikkalan Taido ry

2014

Juha Hotti, Riihimäen Taido
Emmi Auranen, Turun Taidoseura
Marko Meriläinen, Sandokai
Jussi Loponen, Kouvolan Taido
Mari Pilvesvuori, Järvenpään Taidoseura
Mikko Mönkkönen, Lahden Sugata
Satu Kosonen, Jigotai
Tomi Tolsa, Järvenpään Taidoseura
Jasser Anoschkin, Yliopiston Taido
Mimmi Turpeinen, Jigotai
Essi Pelttari, Sandokai
Janne Vanhanen, Sysmän Taidokat

2013

Henri Kosonen, Jigotai
Satu Kosonen, Jigotai
Olavi Kurttio, Järvenpään Taidoseura
Riina Meriläinen, Sandokai
Johanna Ruokosalmi, Lahden Sugata
Sanna Tolsa
Mikko Waris, Järvenpään Taidoseura
Vesa Waris, Järvenpään Taideoseura

2012

Katja Alakotila, Sandokai
Liisa Kivistö
Jarno Nieminen
Kimmo Kivistö

2011

Tomi Tolsa, Järvenpään Taidoseura
Marko Havu, Jigotai
Mikko Mönkkönen, Lahden Sugata

2010

Thu Ly Cong, Vantaan Taido
Timo Piiroinen, Sandokai
Martti Rahkila, Yliopiston Taido
Tuomas Katajarinne, Helsingin Taido

2009

2008

Hannu Tamminen, Lahden Sugata
Sari Ollikainen

2007

Tapani Haapanen, Helsingin Taido
Olavi Kurttio, Järvenpään Taidoseura
Janne Tomperi

2006

Johanna Pohjola
Lotta Ruokanen, Yliopiston Taido
Tiina Saukkonen

2005
Jyrki Inkinen

2004

Selja Ahava
Elisa Rousu
Henri Kosonen
Kai Puustinen

2003

Mikko Mönkkönen

2002

Riku Torpakko
Tuula Tilley (os. Kirsi)
Leena Jokinen
Yrjö Castrén
Veli-Matti Karppanen
Jari Ritvanen
Marko Taavila

2001

Henrika Laxén
Aarne Soininen
Ari Värrälä
Sami Soininen
Pauliina Vaittinen

2000

1999

Katja Pellikka
Esko Jaatinen
Hannu Miinalainen
Johanna Ruokosalmi

1998


1997

Kari Hakuli
Ritva Hätinen
Seija Tuominen

1996

Kosti Jokinen

Vuoden junioriohjaaja

2016                 Essi Pelttari, Sandokai

2015                  Jyri Pulkkinen, Helsingin Taido

2014                  Ossi Pynnönen, Asikkalan Taido

Vuoden Taidoteko

2016                  Jere Anttalaisen Go ju Nin Jissen

Vuoden nuoret taidokat

2016                  Tero Niskanen, Porvoon Taidoseura

2015                  Suvi Nissinen, Järvenpään Taidoseura

2015                  Mikael Palmén, Nummelan Kumakai

Hokein ja ottelun Suomenmestarit vuodesta 1978

Taidon Suomenmestaruuksista on kamppailtu vuodesta 1978 lähtien. Ohessa tilasto, jota ylläpitää Tomi Tolsa.

Taidon Suomenmestarit 1998-